شکل‌گیری هسته‌های سپاه بین‌المللی شیعیان

به گزارش مهر، شاهد این سخنان سید حسن نصرالله که هیچ حساسیتی را در اذهان اصحاب رسانه‌ها و به تبع آن مردم بر‌نینگیخت، حال و هوای این روزهای شهرهای عراق، مناطق جنوبی لبنان و سوریه است که نظاره گر تشییع و دفن بی‌سر و صدا و مظلومانه شهدایی است که پایگاه‌های خبری وهابی از آنان به ‌«کشته‌های جنگ قبور» یاد می‌کنند.

در حالی که رسانه‌های فارسی زبان به دلیل پرداختن به دغدغه‌های پوشالین و جنجال ساز از این مسئله مهم غفلت کرده‌اند، در مقابل رسانه‌های حامی معارضین تکفیری غیر سوری مستقر در سوریه با هجومی پرحجم مجاهدانی را که جان خود را طی ماه‌های گذشته فدای دفاع ازمقدسات و بقاع متبرکه شیعیان نموده‌اند، متهم به جنگ افروزی فرقه‌ای و لشکر کشی ‌علیه اهل تسنن نموده و شهدایی که جان خود را فدای دفاع از مقدسات شیعیان کرده‌اند، کشته‌هایی می‌نامند که تنها برای دفاع از قبوری بی‌ارزش و اعتقادات شرک آلود شیعیان درحال دمیدن به جنگ فرقه‌ای هستند!

انفجار مرقد فرزند امام حسین (ع) سرآغاز تحول

مزار امامزاده محسن فرزند امام حسین (ع) در محله «المشهد» در حلب یکی از این بقاع است که تکفیری‌ها علی رغم مقاومت‌های صورت گرفته در ‌‌نهایت روز سوم شهریور ماه سال گذشته آن را تصرف ‌و منفجر کردند و تقریبا به غیر از مخابره یک خبر محدود در مورد آن نکته دیگری در داخل کشور شنیده نشد، حادثه‌ای که در سوریه و دیگر کشورهای محل استقرار شیعیان منشأ یک تحول بزرگ شد که در مقاومت شدید نیروهای مردمی برای حفاظت از مرقد حضرت «سکینه» دختر امام حسین (ع) متجلی گشت.

‌اندک زمانی پس از تخریب حرم حضرت محسن ابن حسین (ع) که وهابی‌های مسلح برای تکرار‌‌ همان فاجعه یورش سنگینی را به آن حرم شریف آغاز کرده بودند، علی رغم خسارات شدیدی که به گنبد و صحن و سرای حضرت وارد شد اما از تصرف و تخریب آن بازماندند که هنوز هم به تلاش خود در برابر مقاومت نیروهای محافظ این حرم برای تصرف و تخریب آن ادامه می‌دهند.

تیپ مردمی از عراق

بنابراین هشداری که سید حسن نصرالله روز دهم اردیبهشت ماه سال جاری در مورد حرم حضرت زینب داد، مسأله‌ای بود که پیش از این و به شکلی قوی از سوی شیعیان عراقی درک شده بود تا به منظور پیشگیری ازیک فاجعه تاریخی، از بهمن ماه سال گذشته با اعزام نیروهای مردمی به سوریه و تجمیع قوا با عراقی‌های مجاور حرم حضرت زینب به دفع حملات بی‌امان وهابی‌ها بپردازند.

این افراد در قالب «تیپ ابوالفضل العباس» که هسته اصلی آن را نیروهای داوطلب سازماندهی شده از سوی دو گروه مسلح عراقی «عصائب اهل الحق» و گردان‌های حزب الله عراق تشکیل می‌دهند، مشغول به پاسداری از حرم حضرت سکینه و زینب ـ سلام الله علیهما ـ هستند.

این درحالی است که ثبت نام جوانان شیعه عراقی این روزها فارغ از گرایش سیاسی شان برای عزیمت به سوریه و پیوستن به گروه‌های محافظ حرم حضرت زینب (س) افزایش یافته است. این موضوعی است که می توان آن را آغاز یک تحول عظیم در بسیج نیروهای مردمی شیعه در منطقه دانست. تحولی که تداوم آن قطعا معادلات موجود در جبهه سوریه و پس از آن کل سرزمین های تحت سیطره محور مقاومت را دچار تغییرات اساسی خواهد کرد.
 
پانصد داوطلب بغدادی تنها د ریک فهرست در یک روز


پایگاه خبری «المراقب العراقی» درباره اعزام داوطلبانه جوانان عراقی به محله «سیده زینب» پس از فاجعه تخریب حرم صحابه پیامبر طی گزارشی می‌نویسد: «حسن الساعدی» یکی از این جوانان داوطلبی است که از «المحاویل» عراق برای پیوستن به تیپ ابوالفضل العباس به یکی از شاخه‌های عصائب اهل الحق پیوسته است. همچنین «علی حسین» مجاهد دیگری از «دیوانییه» عراق است که که عازم ریف دمشق است و شهدای زیادی از هم‌وطنانش را می‌شناسد که در این منطقه در دفاع از مقدساتشان به خاک افتاده‌اند.

«عصام الیاسری» نیز جوان عراقی دیگری است که در تأیید سخنان هم‌رزمش به مراسم‌ عزاداری پرشماری اشاره می‌کند که در بابل، نجف و دیوانیة در تکریم شهدای عراقی دفاع ازحرم حضرت زینب بر پا شده و او شاهد برگزاری آن بوده است».

این پایگاه خبری در ادامه گزارش خود به شور ثبت نام جوانان در پایتخت عراق برای اعزام به سوریه می نویسد:«خبرفاجعه نبش قبرحجر ابن عدی درحالی منتشر شد که تنها یکی از فرم های ثبت نام عزام به سوریه درشهر بغداد شامل پانصد داوطلب می شد که انگیزه خود برای این کار را دفاع ازحرم حضرت زینب (س) اعلام کرده بودند».

آیا «تیپ ابوالفضل العباس» وابسته به حزب الله لبنان است؟


اما بر خلاف اخبار کذبی که به نقل از رسانه‌های غربی و عربی مغرض منتشر شده و در ‌کشور نیز بازنشر یافته تا تشکیل «تیپ ابوالفضل العباس» را به حزب الله لبنان نسبت می‌دهند و بدین ترتیب با استناد به شهدای لبنانی این تیپ ماهیت مردمی آن را خدشه دار ودخالت حزب الله لبنان در بحران سوریه را ثابت کنند، باید گفت هسته اولیه تشکیل این تیپ در نجف اشرف و توسط «عبد الامیر الربیعی» اولین شهید دفاع از حرم حضرت زینب تشکیل شد و پا گرفت.

پیکر این فرمانده شهید چهاردهم فروردین ماه در کاظمین تشییع و به خاک سپرده شد و پس از او تشییع پیکر شهدای عراقی مدافع حرم حضرت زینب در مناطق «ابو جفات»، «الحریة الثالثة» و «حی الامین» در «بغداد الجدیدة» و «الشعلة» از مناطق تحت کنترل جریان صدر و عصائب اهل الحق آغاز شد.

آیت الله «شیخ قاسم الطائی» یکی از فقها و زعمای شیعه و در واقع صادر کننده فتوای تشکیل تیپ ابوالفضل العباس است که در مورد منشأ تشکیل آن در گفت‌و‌گو با «نجف نیوز» می‌گوید: «این تیپ پس از لبیک جوانان شیعی تشکیل شد که پیام بزرگان مبنی بر لزوم تشکیل یک گردان نظامی مدافع مقدسات شیعه را به گوش جان خریدند و با تاسیس آن درمقابل تکفیری‌های اعزامی با پول شیوخ وهابی در سوریه مقابله کردند. در واقع دفاع از حرم حضرت زینب ـ سلام الله علیه ـ یک راهبرد برای جلوگیری از آغاز یک جنگ بزرگ قومی مذهبی درمنطقه است که وهابی‌ها به سرکردگی آمریکا قصد دارند با تعرض به اماکن مقدس وجریحه دارساختن احساسات شیعیان به راه بیندازند».

خط مشی «تیپ» از زبان یک مرجع تقلید

آیت الله «شیخ قاسم الطائی» که خود را تنها مرجع تقلیدی می‌داندکه برای دفاع از حرم حضرت زینب از تشکیل تیپ ابوالفضل العباس دفاع کرده برای بازدید از عملکرد این تیپ به سوریه سفر کرده در ادامه می‌افزاید: «ما خواهان تکرار تراژدی جنگ قومی جاری عراق در سوریه نیستیم، ما شاهد هدف قرار گرفتن درد آورعتبات مقدسه در عراق برای برافروختن نزاع مذهبی درکشورمان بوده‌ایم و با همین درک و فهم وانگیزه که امنیت سوریه امنیت عراق است به تشکیل این تیپ مبادرت ورزیدیم. راهبرد ما در چارچوب دفاع از حرم است و به نزاع میان ارتش و تکفیری‌ها تسری نمی‌یابد وبنابراین تیپ ابوالفضل العباس صرفا از حرم حضرت زینب دفاع می‌کند».

این فقیه عراقی علی رغم اخبار منتشره مبنی بر عملکرد مخفیانه تیپ ابوالفضل العباس می‌گوید: «من به چند دلیل به سوریه سفر کردم، اول برای نشان دادن و علنی کردن موضع علنی وحمایت بدون قید و شرط خودم از تیپ ابوالفضل العباس. دوم برای بالا بردن روحیه مردانی که در دفاع از مقدسات وظیفه سنگینی را بر عهده گرفته‌اند و اینکه بدانند عدم ترک این وظیفه چه ظربه سختی به تکفیری‌ها خواهد زد وسوم اینکه می‌خواهم به روشنی این پیام را منتقل کنم که مهاجمان تکفیری آموزه‌ها و مقدسات ما را هدف قرار داده‌اند که ما هرگز نمی‌توانیم این تهاجم را بپذیریم وتا نفس داریم از حریم حضرت زینب دفاع خواهیم کرد ودیگر اینکه با قهرمانان تیپ ابوالفضل العباس ملاقات کنم وضرورت ولزوم بالا بردن وحدت درعملیات دفاعی را به آنان تاکید کنم و به تجمیع تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه بپردازم».

آیت الله الشیخ قاسم الطائی درادامه به نجف نیوز می‌گوید: «مهمترین مسأله موکد درباره تیپ ابوالفضل العباس این است که این مدافعان گرایش سیاسی به هیچ یک از طرفین مناقشه در سوریه ندارند و صرفا به دفاع از حرم حضرت زینب می‌پردازند. اکنون بسیاری از جوانان متدین سوری با مشاهده این تیپ و انگیزه تشکیلش برای دفاع از مقدسات به آن پیوسته‌اند».

شهدای بی‌سرو‌صدای بین‌المللی

اما علاوه بر گروه «عصائب اهل الحق» که این روز‌ها نقش ویژه‌ای را در کمک به ارتش عراق برای خاموش ساختن فتنه در این کشور بازی می‌کند مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی گردانهای حزب الله عراق نیز بازدیدکنندگان را با شهدای این گروه در تیپ ابوالفضل العباس آشنا خواهد کرد که طی یک ماه اخیر بدون سرو صدا جان خود را در دفاع ازحرم حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ تقدیم کرده‌اند. «سعد عبد القادر» (ابو شیماء)، «ارفد محسن الحمیداوی» و «احمد مهدی الشویلی» از جمله شهدای متاخر گردانهای حزب الله عراق در دفاع از مقدسات شیعیان هستند.

البته لبنانی‌ها نیز دراین تیپ نقش فعالی دارند، «حیدر الحاج علی»، «إبراهیم قانصو»، «عباس ریحان»، «حسین صلاح حبیب» و «محمد اسعد علی» شهدای اخیر لبنانی هستند که در دفاع از حرم حضرت زینب به فیض شهادت نائل آمده‌اند که هیچ ارتباط سازمانی با حزب الله لبنان ندارند اما با شکوه هر چه تمام‌تر توسط حزب الله لبنان تشییع و به خاک سپرده شدند.

تقصیرهای رسانه ملی

هرچند اطلاع رسانی بد و برقراری امنیت در مرزهای میهنی جمهوری اسلامی ایران، جوانان ایرانی را از درک آنچه همکیشان عراقی و لبنانیشان به سرعت به آن دست می‌یابند محروم می‌سازد، اما به نظرمی رسد شیعیان ایرانی که خود الگوی سازمان یافته‌ترین و کارا‌ترین بسیج مردمی را به جهان معرفی کرده‌اند امروز و پس از آگاهی از شرایط بغرج حاکم برجهان اسلام و خطر آغاز جنگ مهیب فرقه‌ای، عقب ماندگی خود را جبران و با تشکیل اولین هسته‌های دفاع مردمی به مدافعان حرم حضرت زینب سلام الله علیه بپیوندند.

 فروز رجایی فر دبیرکل ستاد پاسداشت شهدای جهان اسلام در این رابطه می‌گوید: «آنچه شیعیان باید به عنوان یک حرکت دفاعی در دستور کار خود قرار دهند سازماندهی نیروهای غیر دولتی و غیر نظامی مردمی است که برای محافظت از حرم‌ها و اماکن مقدسه و بویژه در شرایط حساس کنونی حرم حضرت زینب (س) اعلام آمادگی می‌کنند. اما به نظر می‌رسد دلیل اینکه چرا تا کنون در مرزهای میهنی جمهوری اسلامی ایران در این باره و به طور ویژه برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) شاهد چنین سازماندهی نبوده‌ایم به عملکرد بسیار ضعیف و غیر کار‌شناسانه و حتی وارونه نمایی رسانه ملی از وقایع میدانی جبهه نبرد درجمهوری عربی سوریه است. درواقع باید گفت حلقه گم شده درگزارش دهی صدا وسیما ازجنگ سوریه شناسایی نقاط قوت و ضعف جبهه دشمن وخودی است تا براساس آن قادر به القاء درک عمومی خطر و تصمیم گیری برای دفع آن باشیم. نتیجه چنین شیوه غلطی این است حرم حضرت سکینه بدون اینکه حساسیت شیعیان برانگیخته شود تخریب می‌شود و هنوز هم در معرض فاجعه بد‌تر است و یا قبر صحابی پیامبر با آرامش کامل توسط تکفیری‌ها تخریب و نبش می‌شود، آن هم در نزدیکی پایتخت.
 
لزوم عمل به نظریه ارتش مردمی فراملی

دبیر کل ستاد پاسداشت شهدای جهان اسلام در ادامه می‌افزاید: «درحالی که مقام معظم رهبری به عنوان سیاست گذار کلان نظام جمهوری اسلامی ایران همواره و به شکل مداوم بر نقش مردم تاکید دارند، حاکمیت تفکرواقع گرایی غربی‌ِ قدرت ـ دولت محور بر بدنه نظام، این اندیشه را پایه گذاری کرده که مردم قادر به ایفای نقش موثر نخواهند بود. این درحالی است که مروجان غربی این نظریه امروز در سوریه دقیقا در حال بهره برداری از کاربرد راهبردی عکس آن چیزی هستند که ترویج می‌کنند.

غرب در حال بهره برداری فراملی از نیروهای مردمی در سوریه به نفع خویش است درحالی که این خیل عظیم بسیج شده نه از داخل سوریه که از سرتاسر نقاط دنیا و ۵ قاره به جمهوری عربی سوریه سرازیر شده‌اند. آنچه گفته شد تأکیدی بر لزوم هرچه سریع‌تر نیروهای مردمی است که امتحان خود را به خوبی در جنگ تحمیلی پس داده و اتفاقا یکی از الگوهای موفق درسوریه است که ماه‌هاست درقالب تشکیل کمیته‌های مردمی برای دفاع از سوریه در برابر نیروهای مهاجم و کمک به ارتش این کشور عملیاتی شده است.

بنابراین آنچه اکنون به صورت عاجل مورد نیاز است باز کردن راه مسدود شده استفاده از ظرفیت نیروهای مردمی است که پس ازجنگ تحمیلی در ایران اتفاق افتاده است.

زیرا احساس عمومی از خطر واقعی که حرم حضرت زینب (س) را تهدید می‌کند قطعا مردم را سرعت وارد صحنه عمل خواهد کرد. بنابراین به نظر می‌رسد علی رغم حضور تیپ ابوالفضل العباس برای دفاع ازحرم حضرت زینب باید هشدار سید حسن نصرالله درمورد تهدید این حرم توسط وهابی‌ها را جدی گرفت و دراین رابطه تشکل‌های غیر دولتی موجود باید کار خود را به شکل جدی و سریع در این زمینه آغاز کنند».

اما توضیحات دبیر کل ستاد پاسداشت شهدای جهان اسلام درحالی است که پایگاه خبری «ولی امر» در اقدامی خود جوش، ثبت نام ابتدایی از نیروهای مردمی به منظور حفاظت از حرم زینب کبری را آغاز نموده و تا لحظه تنظیم این گزارش تعداد افراد داوطلب اعزام ثبت نام شده بر اساس اعلام آنلاین این پایگاه خبری به ۲۴۰۹ نفر رسیده است.

برداشت از تابناک

/ 0 نظر / 25 بازدید